środa, 20 listopada, 2024

Ghana to kraj w zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim, graniczący z Togo, Burkina-Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej.

        Ghana ma bogate zasoby różnych surowców, takich jak drewno, ropa, srebro czy mangan, ale jednym z najważniejszych ghanijskich produktów eksportowych jest złoto.

Mapa Ghany

        W 2012 roku z tamtejszych kopalni wydobyto 89 ton złota, czyli około 3 procent światowej produkcji. Wydobycie złota utrzymuje się w miarę na stałym poziomie . Zgodnie z oficjalnymi informacjami, rząd Ghany posiada około 8,9 tysiąca ton kruszcu.

g10

        Szacuje się, że około miliona z 23 mln Ghańczyków żyje z poszukiwania złota. Na ogół w konflikcie z prawem.

        Złota było tu tak wiele, że w IX i X w. obładowane nim karawany przemierzały Saharę w drodze ku wybrzeżu Morza Śródziemnego. W drugiej połowie XV w. przyszli Portugalczycy. Szybko odkryli, że tubylcy chętnie sprzedawali złoto za niewiele warte z punku widzenia Europejczyków cynowe misy, miedziane bransoletki i proste narzędzia.

 

        Jednak wszelkie próby, jakie podejmowali Portugalczycy, by samemu wydobywać złoto, spaliły na panewce. Nie znali odpowiednich technik, ponadto Ghańczycy wszelkie złoża traktowali jak miejsca święte i zakazywali obcym dostępu. Ale i tak w XVI w. ponad jedna trzecia światowej produkcji złota pochodziła z Ghany. Po Portugalczykach przyszli Holendrzy, po nich Brytyjczycy. Ghanę nazwano Złotym Wybrzeżem. Kiedy w 1957 r. uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii, złoty kolor, symbolizujący bogactwo krainy, pojawił się na jej nowej fladze.

        Prawdziwy boom na poszukiwanie złota zaczął się w latach 90. Rząd Ghany popełnił jednak błąd – kiedy zachodnie korporacje pchały się po licencje na wydobycie, zapomniano o lokalnych kopaczach, dorabiających na złocie niemal tak samo jak ich przodkowie. Nagle dowiedzieli się oni, że ich działalność jest nielegalna, że teraz licencje należą do brytyjskich, australijskich i kanadyjskich firm. Tysiące drobnych rolników wysiedlono, by zrobić miejsce na kopalnie.

g2

        Dużym graczem na rynku wydobycia złota w Ghanie są Chiny. Powiązania Ghany z Chinami są szczególnie interesujące. Obydwa kraje utrzymują bliskie relacje od lat 60-tych ubiegłego wieku. W 1992 r. zawiązano joint venture związane z eksploatacją złóż złota, w którego skład weszły rządy Ghany i Chin oraz prywatni inwestorzy z Ghany i Hongkongu. Ponadto, pomimo trudnej sytuacji finansowej Ghany w ostatnich latach, chiński rząd cały czas pożyczał pieniądze ghanijskim władzom. W ostatnim czasie, Chiny zapewniły Ghanie środki o wartości 3 mld USD na projekty infrastrukturalne. stadiony. Te działania kontroluje rząd w Pekinie. Ale obok koncernów na Czarny Ląd jadą także zwykli obywatele, upatrując tam swojej szansy. W Afryce mieszka już milion chińskich emigrantów. Tysiące zwykłych chińskich kopaczy, ale i przedsiębiorców korzystało “na dziko” z ghańskich złóż.

1

        Chińczycy przywieźli ciężki sprzęt i dynamit. Pozakładali kopalnie i zatrudnili w nich tubylców. Wkrótce pojawiły się pretensje o to, że przybysze dewastują przyrodę, wyzyskują ludzi, płacą grosze. Łamią też prawo, które mówi, że złoto i diamenty na małą skalę mogą wydobywać tylko miejscowi. Dlatego władze Ghany wypowiedziały wojnę nielegalnemu wydobyciu złota. To na pewno otwiera drogę dla nowych przedsiębiorców inwestujących w wydobycie złota

 

Tradycyjne metody wydobycia złota

 

        Afrykańczycy wydobywają złoto jak za ojców, prymitywnymi narzędziami. Tak jak od wieków bosonodzy, w ubłoconych ubraniach, dzień w dzień płuczą osady rzeczne w poszukiwaniu złota. Obserwują wodę wpompowywaną na byle jak skleconą taśmę. Co pewien czas wyciągają wyścielające ją szmaty, na których odkładają się najcięższe cząstki i oczyszczają je w wielkim, aluminiowym garze. Miskę do płukania złota, zanurza się w garze i napełniwszy, zaczyna nią energicznie kręcić, raz po raz wylewając wodę z piaskiem.

g6

        Miesza się uzyskany podczas płukania szlich (koncentrat minerałów ciężkich) z rtęcią, by odseparować złoto. Rozprowadza się szarą maź ze srebrnymi kuleczkami tego ciekłego metalu jakby kręcił ciasto. Robi się to gołymi rękami. Nikt nie słyszał o tym, że rtęć jest groźna dla zdrowia. Nie słyszał o uszkodzeniach nerek, zaburzeniach neurologicznych, wypadaniu zębów. Ani o tym, że rtęć może upośledzać system odpornościowy i zwiększać podatność na malarię. W końcu wszyscy używają rtęci do oczyszczania złota. Inaczej się nie da. Do łopat i misek pcha ludzi głównie bieda. Techniki poszukiwania niewiele się zmieniły od V w. – udokumentowanych początków historii wydobycia złota w tym zakątku zachodniej Afryki.

        Po deszczach mieszkańcy okolic wylegają na jezdnie takie jak ta, gdyż ulewy wymywają z gleby drobinki złota, które łatwo na asfalcie zauważyć. Można powiedzieć – istna manna z nieba.

 

Złoża złota w Ghanie

 

        Podstawą wydobycia złota w Ghanie były przez wieki złoża rozsypiskowe. Po wyeksploatowaniu płytkich partii rozpoczęto wydobycie z głębszych, położonych poniżej poziomu wód gruntowych, wreszcie zwrócono uwagę na złoża pierwotne. Złoża te są obecnie podstawą wydobycia złota w Ghanie.

g3

        Główne złoże Ashanti (zwane także Obuasi) dało od 1896 r. 584 tony złota z rudy o średniej zawartości 22,5 g/t. Przejawy okruszcowania występują w obrębie strefy długości kilkudziesięciu i szerokości kilku kilometrów, przecinającej zmetamorfizowane wulkaniczne i osadowe skały prekambru. Poszczególne ciała rudne mają długość do 500 m, szerokość do 25 m, a ich zasięg pionowy dochodzi do kilkuset metrów. Głębokość eksploatacji przekroczyła już 1600 m. W obrębie tych ciał rudnych mineralizacja występuje w dwu formach – jedna to arsenopiryt z rozproszonym złotem niewidocznym, lecz występującym w dużej zawartości, do 500 g/t; w tej formie występuje 60% zawartego w złożu złota. Druga forma występowania to złoto w żyłach kwarcowych przecinających skały z mineralizacją rozproszoną.

        Podobnie są wykształcone inne złoża Ghany. Najogólniej są one zbliżone do złóż związanych z tzw. pasami zieleńców, przeobrażonych wulkanicznych skal zasadowych prekambru. Skały te zalicza się do tzw. formacji birrimien, której wiek wynosi około 3000—2000 min lat. Wyniki obserwacji geologicznych w dolinie rzeki Birrim w Ghanie przeniesiono w ostatnich latach na obszar występowania tej samej formacji w Mali, gdzie dotychczas znano tylko złoża rozsypiskowe. Okazało się, że i w tym rejonie występują złoża pierwotne związane ze skałami wulkanicznymi prekambru, zaś dowodem na związek powstania złóż z wulkanizmem jest występowanie w nich turmalinu, minerału zawierającego bor, a więc pierwiastek typowy dla ekshalacji wulkanicznych.

2

 

Przyszłość

 

        Afryka coraz bardziej staje się największym zapleczem surowcowym świata. Wiele rządów zachęca firmy do inwestowania na tych rynkach (patrz ramka). Ghana jest krajem, który z pewnością będzie w obszarze zainteresowania wielu inwestorów, stale poszukujących niedoszacowanych spółek i okazji do tanich zakupów. Jedną z bardziej znaczących firm działających na rynku złota w Ghanie jest firma LUXIJEWELS Ghana Limited.

 

Jan Lisiewski

Firma LUXIJEWELS Ghana Limited pomaga w uzyskaniu koncesji na handel, przygotowanie złóż pod wydobycie i prowadzi nadzór na inwestycjami.
LUXIJEWELS Ghana Limited No: CS 291892013, H.S.E No: 2 ASSAKAE
AQUA CLOSE, TAKORADI / WESTERN P.O.Box KN.1745 ACCRA, GHANA Licence GOLD : 658 / 2013
kontakt email: rj@rynekjubilerski.pl

LUXIJEWELS Ghana Limited