Na aukcji w Christie’s sprzedano 269 sztuk biżuterii po słynnej aktorce Elizabeth Taylor zmarłej w marcu ubiegłego roku. Aukcja miała miejsce w Nowym Jorku, w domu aukcyjnym Christie’s w dniach 14-15 grudnia 2011 r. Kolekcję wstępnie wycenioną na ok. 30 mln USD sprzedano za kwotę kilkukrotnie większą. Ozdobą sprzedawanej kolekcji była słynna i unikatowa perła „La Peregrina”, za którą uzyskano 11,8 mln USD, co stanowi nowy światowy rekord sprzedanej na aukcji ozdoby z perłą.
Licytacja kolekcji biżuterii i ubrań Elizabeth Taylor, odbywająca się stacjonarnie w domu aukcyjnym i Internecie, przyniosła w sumie 117 mln USD. Na cztery miesiące przed aukcją dom aukcyjny zorganizował objazdowy pokaz kolekcji w Dubaju, Genewie, Hongkongu, Londynie, Los Angeles, Moskwie i Paryżu, który obejrzało 25 tys. osób. Nieprawdopodobne zainteresowanie aukcją oraz uzyskiwane rekordowych cen sprzedaży tłumaczył Marc Porter, prezes amerykańskiego oddziału Christie’s: „To nie tylko historia 50 lat mody, ale bardzo osobista kolekcja, której każdy drobiazg odzwierciedla charakterystyczny styl Elizabeth Taylor. Dlatego też sprzedana biżuteria osiągnęła astronomiczne ceny. Jeden z naszyjników sprzedano za prawie 9 mln USD, choć przed aukcją spodziewano się ceny pół miliona dolarów”. E. Taylor zawsze wybierała biżuterię z równą ekstrawagancją jak mężczyzn. Uwielbiała i posiadała najwspanialsze klejnoty najlepszych jubilerów – Cartiera, Choparda, Harrego Winstona, Vaan Cleef & Arpels i in. W Chriestie’s na zwano te kolekcję „Klejnotami koronnymi Hollywood”. Biżuterię miała zawsze pod ręką w willi w Bell Air w Kalifornii. Na co dzień nosiła pierścionek z 33-karatowym diamentem, a gdy na głowie miała lokówki z jej uszu zwisały kolczyki L. Rosenthala z kamieniami w „kolorach jej oczu” – zielonym, niebieskim i fioletowym.
La Peregrina – perła o kształcie kropli, wielkości gołębiego jajka i masie
223,8 grany (ok. 11,2 g). Historia tej perły jest niezwykle bogata. Została znalezionaw wodach Zatoki Panamskiej, a indiański niewolnik, który ją znalazłi oddał w ręce konkwistadora imieniem Balboa, otrzymał wolność. Balboapodarował perłę królowi hiszpańskiemu Ferdynandowi V, tak więc od 1523 r.La Peregrina stała się ozdobą klejnotów koronnych skarbca ośmiu władcówhiszpańskich. Stale dziedziczona lub przekazywana z pokolenia na pokoleniestała się znana i sławna. W 1578 r. perłę zbadał i opisał hiszpański historyk Garcilaso de la Vega z Sewilli, hiszpański historyk, który określił wartość perły na ówczesne 14 400 złotych dukatów (ok. 250 tys. USD). W XVII w. tematem swojego dzieła zrobił ją słynny hiszpański malarz epoki baroku Diego Velázquez, nadworny malarz króla Filipa IV. W okresie późniejszym La Peregrina również często zmieniała właścicieli. W 1813 r. Józef Bonaparte, brat Napoleona podarował ją swojej szwagierce Hortensji de Beauharnais, żonie Luisa. Po śmierci Luisa Hortensja osiedliła się w Szwajcarii, gdzie zmarła w 1837 r. Perłę odziedziczył jej syn, książę Luis Napoleon, późniejszy Napoleon III. Po ucieczce z Francji Napoleon III przebywał m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie w związku z trudnościami finansowymi sprzedał La Peregrinę J. Hamiltonowi 1. księciu Abercorn. Perła pozostawała w rodzinie Hamiltonów do 1969 r., kiedy to przez galerię Parke’a-Berneta w Nowym Jorku została sprzedana aktorowi R. Burtonowi za znikomą sumę 37 tys. USD, który podarował ją E. Taylor na Walentynki.
La Peregrina
Legendarna XVI-wieczna perła osadzona w kolii wyceniona przez dom aukcyjny Christie’s na 2-3 mln USD, w ciągu niespełna pięciu minut zebrała dwadzieścia ofert, a gdy cena wywoławcza osiągnęła niemal sześciokrotne przebicie, na sali wybuchł aplauz. Ostatecznie anonimowy kolekcjoner zapłacił za klejnot 11,84 mln USD, co jest światowym rekordem, jeśli chodzi o cenę zapłaconą za biżuterię z perłą, a także najwyższą kwotą zapłaconą podczas aukcji biżuterii E. Taylor. Za taką kwotę nowy nabywca kupił nie tylko perłę, ale również jej bogatą historię…
„Trzy prawdziwe miłości”
Elizabeth Taylor, znana z zamiłowania do luksusu i drogocennych klejnotów, mawiała: „W życiu miałam trzy prawdziwe miłości: dwóch mężów – Mike’a Todda i Richarda Burtona oraz biżuterię”.
Diamentowa tiara od Mike’a Todda, którą aktorka założyła na rozdanie Oscarów w 1957 r. (wyprodukowany przez męża film zdobył statuetkę). Choć cenę tiary szacowano między 60-80 tys. USD, została kupiona za ponad 4 mln USD. Podobnie broszka Bvlgari ze szmaragdem i brylantami, która miała osiągnąć cenę 700 tys. USD, po długiej licytacji została sprzedana za 6,5 mln USD.
Za 33-karatowy diamentowy pierścionek, który R. Burton zakupił na aukcji w 1968 r.za kwotę 305 tys. USD, zapłacono blisko 9 mln USD.
Świątynia Tadż Mahal w prezencie
Dużym powodzeniem na aukcji cieszył się, pochodzący ze świątyni Tadż Mahal, XVII-wieczny naszyjnik z diamentem o kształcie serca, otoczony rubinami i osadzony w oprawie z żółtego złota. R. Burton kupując klejnot na 40. urodziny żony stwierdził, że „z chęcią podarowałbym żonie świątynię Tadż Mahal, gdyby nie wysokie koszty transportu”. Naszyjnik, którego wartość szacowano na 300-500 tys. USD sprzedano ostatecznie za 8,8 mln USD.
Elizabeth Rosemond Taylor (1932-2011) – hollywoodzka aktorka urodzona w Wielkiej Brytanii, zagrała w kilkudziesięciu filmach fabularnych i wielu serialach, zdobyła trzy Oskary. Zadebiutowała w 1942 r. w wieku 10 lat, a nakręcony rok później kultowy Lassie wróć przyniósł jej prawdziwą popularność. Pierwszą wielką rolę otrzymała w melodramacie Miejsce pod słońcem. Szczytowy okres jej kariery przypadł na koniec lat 50., kiedy to w za udział w trzech kolejnych filmach otrzymała nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, a w 1960 r. za Butterfield 8 statuetkę Oskara. Jej najwybitniejszą kreacją była rola Marty w filmie Kto się boi Virginii Woolf?, a najsłynniejszą rolą była tytułowa Kleopatra z filmu J. Mankiewicza z 1963 r. Aktorka była mężatką ośmiokrotnie, w tym dwukrotnie z Richardem Burtonem, raz owdowiała (jej mąż Michael Todd zginął w katastrofie lotniczej), zaś pozostałe małżeństwa zakończyły się rozwodem.